Duševní hygiena

…kdo chce jít, toho osud vede, kdo nechce, toho vleče…

Kdo pečuje o své duševní zdraví, má větší pravděpodobnost, že zůstane zdravý a vitální. Je v kontaktu sám se sebou, přijímá a respektuje realitu. Nehrozí mu také syndrom vyhoření („burnout syndrome“). Účinnými metodami jsou, vedle celé řady jiných, pohybové aktivity a metoda FOCUSING. [read more=“Více…“ less=“…méně“]

Velmi mnoho lidí vůbec neví, co ve skutečnosti doopravdy chtějí. Dělají věci, které jsou „správné“, ale pohoda stále nepřichází. Opravdovými impulsy našeho jednání nejsou impulsy z „hlavy“, ale ze „srdce“. Když se nenaučíme také vnímat vnitřní impulsy a potřeby, vyhlásíme válku uvnitř sebe. Válka vždy přináší utrpení. Každý potřebuje svou dávku utrpení, aby udělal změnu. Mnohdy teprve nemoc nebo úraz připomene člověku hodnotu života.

Nejde o to mít všechno, co chceme. To bychom se nikdy nestali dospělými. Není také pravda, že každý z nás je nahraditelný. Kdo to tvrdí, neváží si života.

Když my jsme šťastní a spokojení, tak blízcí lidé jsou šťastní a spokojení. A když jsou blízcí lidé spokojení, tak i nám je dobře. Nechtějme to, co nepotřebujeme. Nedávejme, co sami nemáme.

Existuje celá řada způsobů a metod  duševní hygieny.

Nabízím poradenství z oblasti pohybových aktivit a metodu FOCUSING (viz. nabídka). Uspořádání priorit, vhled do vnitřních impulsů našeho jednání a osobnostní rozvoj lze realizovat na individuálních konzultacích a seminářích rodinných konstelací.

[/read]