Hráčství

Hra patří k životu člověka. Když ale člověk kvůli hraní krade, podvádí nebo není schopen běžného života, jedná se o vážnou nemoc. V těchto případech se doporučuje co nejdříve vyhledat odborníka. Stejně tak, když někdo z rodiny má obavu z hraní některého člena rodiny.
[read more=“Více…“ less=“…méně“]

Hrajeme si už jako děti. Hra v nás povzbuzuje tvořivost a fantazii. Kdo z nás někdy nepřemýšlel, že vyhraje velkou výhru a všechno změní nebo zařídí svět podle sebe? Hraní je také výzva dokázat, „že na to mám“.

Pro děti má přiměřená hra zásadní význam ve zdravém rozvoji. Jestliže si dospělý pouze hraje, je chycený do iluze dětské pasti, že vše je bez následků možné. Hrajeme sportku, tipujeme sportovní zápasy, kupujeme losy, hrajeme počítačové hry –zpravidla „střílečky“, karty, automaty, ruletu atd.

Pokud se nám daří říct: „ŠKODA“,   hraní skončit a „jít do práce“ a pak zase si příležitostně hrát –zahrát, když je čas, může hra být zábavou. Riziko je ale v přehlížení, že „o nic nejde“ – je to jen hra. Vyplatí se být ve střehu, když dítě jen vysedává u počítače nebo vášnivě sleduje sportovní zápasy a tipuje si na ně, když mizí cenné věci a je zanedbávaná škola nebo práce. Hrají děti, mládež i otcové od rodin. Hrají ženy i muži.

Když člověk onemocní  patologickým hráčstvím, stává se NE – MOCNÝM a ohrožuje sebe i svou rodinu. Známe všichni historky o tom, jak statkář prohrál v kartách celé hospodářství. Dnes není výjimkou u hráčů dluh několik set tisíc korun. Takový člověk dělá pro nezasvěcené nepochopitelné věci: krade, lže, podvádí, páchá sebevraždu… Je těžké to vydržet. Pro jeho blízké i pro něj samotného. Zkušenosti potvrzují, že v takovém případě je zbytečné apelovat na zdravý rozum. Doporučuji co nejdříve vyhledat odbornou pomoc. Je to tak proto, že často rodina z vlastních zdrojů řešení nenalezne a odklady řešení znamenají prodlužování utrpení všech. Není to snadné, ale je možné patologické hraní zvládnout.

Existuje ambulantní léčba a léčba ve specializovaných psychiatrických léčebnách.

Pro tuto oblast nabízím ambulantní poradenství pro HRÁČE,  rodinu nebo blízkého člověka.

[/read]