Aktuality – všechny

Váhání

1.12.2022

Jedním ze znaků loajality dítěte k rodičům (matce, otci) je pocit viny nebo váhání říct si, co od nich doopravdy chce, potřebuje. Když dítě rodičům nechá to jejich (například jejich odpovědnost), je to souhlas s tím, jak to bylo. “Souhlasím se vším” je podmínka dospělosti.

Inspirace

25.11.2022

Náš život se odehrává v systémovém rodinném kontextu. Kromě toho je ovlivněn aktuální dobou a společenským děním. Události, které během života zažíváme a prožíváme, mají z určitého pohledu charakter symptomu (například společenského) a mohou nás inspirovat k zamyšlení a následně k porozumění systémovým souvislostem, které tak či tak mají na nás vliv. Je rozdíl nechat se strhnout “velkou myšlenkou” vůdce a zaplatit za to svým životem, nebo porozumět o co jde a v dané situaci ochránit to své, jak je to jen možné.

Rezonance

16.11.2022

Když je ŘÁD respektovaný, může člověk v těle zažívat pocit rezonance s proudem života. Když ŘÁD respektovaný není, i to může v těle cítit, když bude chtít.

Něco ze setkání v Brodě 19.11. 2022 – Dynamická rovnováha v systému

15.11.2022

Systém je definování hranicí a prvky systému (například rodina, město, stát atd.) Každý prvek systému má tendenci se rozpínat na úkor toho druhého. Když se zjistí, že daný prvek přišel o tuto základní charakteristiku, nebo že nemá sílu se bránit – tj, není přiměřeně agresivní, ostatní jeho místo zaberou. Děti se v pokojíku nebo ve třídě perou, aby si obhájily své zájmy. Běžně se potkáváme s viry, ale když máme obranné látky, neonemocníme. Není to proto, že se s viry domluvíme, aby nás nechaly. Z těch samých důvodů máme na dveřích zámky a armáda tanky.

Jestliže uvěřím

12.11.2022

Jestliže uvěřím v existenci boha a v boží plán/záměr, pak také musím přijmout existenci ďábla a jeho záměry. Některé věci a události se mimo tento rámec obtížně vysvětlují a chápou. Systémová rovnováha.

Oznámení

8.11.2022

Od roku 2023 bude programy organizovat a mít v režii Aleš Pavelčák. Igor Pavelčák se akcí bude účastnit jen jako host. Stránky i kontakt zůstanou po určitou dobu, jak jsou. To znamená, že akce příštího roku budou k dohledání na stávajících stránkách. Případné platby za akce/programy v příštím roce jsou na nový účet až od ledna 2023. Všechny platby v roce letošním jsou na účet stávající.

Ztráta

6.11.2022

Když překročíme určitou hranici, není možné se vrátit zpět, jakkoli by se to jevilo výhodné: potrat, nevěra, výchova, stará/nová práce atd. Když rodiče dětem (politici lidem) příliš povolují/dávají- nebo utahují/nedávají, dojde ke zhroucení původního konceptu, a to nejčastěji za velkých obtíží a ztrát. Motivace pro takové jednání vychází vždy z osobnostních charakteristik jedince s mocí (rodič, šéf, politik…)

Křivda

4.11.2022

Když cítíme křivdu, nepomůže ke spokojenému bytí se v ní babrat ani snaha ji vysvětlit. Stejně jako když prožíváme strach, prostě ji máme. Nejlépe je u pocitu křivdy pobýt, dát mu/jí místo. Pak má šanci se přeměnit například na BOLEST.

Osobní a kolektivní svědomí v praxi

29.10.2022

Můžeš si svobodně říkat a dělat, co MY považujeme za správné. V opačném případě tě vyloučíme (= zakážeme, zkompromitujeme, uvězníme…), případně upálíme jako Jana Husa. Tomu říkáme svobodná volba.

Počítám s tím

27.10.2022

Počítám s tím, že rodiče všechno dětem neříkají a jako rodič i jako dítě to beru na vědomí. Počítám také s tím, že mocní/politici obyčejným lidem všechno neříkají a obraz o realitě o další rozměr nechávám otevřený – jako v rodině. Věci mohou být i jinak, než se jeví.

Přihlaš se!

23.10.2022

Pracoval jsem s rodinou, jejichž předci se v Sudetech před válkou přihlásili jako Němci k Říši. Pro Říši byl jeden syn odvedený na frontu a záhy byl zabit. Druhý syn odmítl válku, tak ho pro Říši popravili. Pak se k něčemu přihlaš (nebo si dobře vyber).

Kolektivní vina

21.10.2022

Kolektivní vina existuje – v rodinných i společenských systémech. Teprve až ji jedinec přijme, může se osvobodit.

Změna/Oznámení

17.10.2022

Od roku 2023 bude programy organizovat a mít v režii Aleš Pavelčák. Igor Pavelčák se akcí bude účastnit jen jako host. Stránky i kontakt zůstanou po určitou dobu, jak jsou. To znamená, že akce příštího roku budou k dohledání na stávajících stránkách. Případné platby za akce/programy v příštím roce jsou na nový účet až od ledna 2023. Všechny platby v roce letošním jsou na účet stávající.

Konstatování

12.10.2022

Když při rodinných konstelacích není zástupce “v roli” (je jedno jestli vědomě nebo nevědomě), zabírá pro sebe prostor původně určený pro protagonistu.

Staré věci

8.10.2022

Ve 20. a 30. letech odbory v USA ovládala mafie a když bylo potřeba něco- někoho prosadit, svezli se lidi autobusy do místa s buřty a byla stávka. Za socialismu odbory nestávkovaly, nebylo potřeba, odbory a jejich předáci podporovali “jednotnou linii strany a vlády a jejich vedoucích představitelů” (tak na co byly odbory?). Po nedávné protestní akci nespokojených lidí s vládou a vládnutím lidí u moci na Václaváku svolali odboroví předáci svou stávku za – nevíme co doopravdy. Jen víme, že náčelník odborů kandiduje na prezidenta. Staré věci.

Zapletení

3.10.2022

Když dítěti “chybí” matka, má tendenci ten deficit kompenzovat v práci, koníčcích, postavení, vztazích… Lepší pro něj i pro jeho okolí je, když se toho požadavku vzdá.

Práce na sobě – práce pro změnu

28.9.2022

Vůbec není jisté, že lidé, kteří “pracují na sobě”, pracují také na své změně.

Co jsem radši zapomněl

28.9.2022

Podobně jako ve focusing, kde se “zapomenutá” témata bez naší vůle vynořují a zpřítomňují, je možné se prostřednictvím konstelací setkat s tím, co je právě teď nejdůležitější, co odsunujeme, přehlížíme, na co jsme radši zapomněli nebo nedáváme tomu tu patřičnou důležitost (tj. vylučujeme ze systému). Na říjnovém setkání na semináři rodinných konstelací nabízíme téma “Co jsem radši zapomněl”. Nedořešená/zapomenutá témata budeme stavět jako symptom – a uvidíme.

Mocenské rituály

12.9.2022

Když se podíváme ZA , uvidíme skutečný příběh oslav narozenin, úmrtí, výročí atd. Umřela anglická královna, představitelka bezohledné koloniální expanze. Už sousedi VELKOU Británii berou jen s výhradami. Co má skutečnou hodnotu trvá v čase a nemění se. Například když žena porodí dítě.

Podle mě!

4.9.2022

Chtít věci výhradně podle sebe je popírání nezvratitelné osudovosti a plivání na matku a otce. Opravdová síla je v přijetí a souhlas s omezeními vyplývajícími z toho, odkud jsme přišli.

Tryzna

31.8.2022

Vyvolení staří lidé umírají ve světle ramp a za nadšeného potlesku lidu, a tak jen málo lidí reflektuje smrt obyčejného člověka (když se to netýká rodiny), natož že umírají iluze o našem světě. Staří umírají, to je v řádu, nefunkční systém umírá, to je v řádu…

Scénář

20.8.2022

Snaha obhájit a zachovat nefungující scénáře produkuje vznik nových a nových “píčovin” a zvětšuje propast mezi nimi a realitou. Je to pouze mocenská ambice jedince (skupiny), za kterou zaplatí ale všichni členové daného systému. Že se takový scénář musí zhroutit je nevyhnutelné. Současně platí, že každý potřebuje určitou dávku utrpení na to, aby udělal změnu – pro někoho je ta dávka smrtelná.

Důležitá zpráva z rádia!

14.8.2022

V Egyptě uzdravili zraněného starého delfína a vypustili zpět do moře.

Chudoba

1.8.2022

Obchody jsou plné i exotického jídla, lidé mají skoro všichni auto, někteří dvě, jezdí na dovolené, kouří drahé cigarety a pijí drahý alkohol atd. drahota nedrahota, inflace neinflace. Spíše než materiální chudoba je to ale chudoba ducha. Místo pokorného “omezím se” dobrovolně, když jsem se měl doteď dobře, nastupuje “já mám nárok”. Pak lidé zvolí jako toho, kdo TO vyřeší, Hitlera, komunisty, nebo jiného stejného Vůdce.

Uzdravení

30.7.2022

Uzdravení začíná krachem původního konceptu. Jogurty z Holandska, součástky z Číny, vyrobená elektřina u nás koupená zpět přes burzu, virtuální svět místo hlíny… “Lepší matka”, mistrovský titul, jedno dítě stačí, 48 druhů pohlaví…

Na prvním místě

27.7.2022

Když je to pro mě výhodné, spolupracuji s ostatními. Jakmile jde o život, je na prvním místě to moje. Když hoří, ve vysokých horách, když není dost jídla, místa, tepla…

Jsem zajedno

24.7.2022

Nejlépe mi jde být zajedno s někým, kdo má stejný názor jako já.

Chamtivost

24.6.2022

Chamtivost se zpravidla projevuje tím, že “nemám stále dost”. Dost mobilu, dost území, dost druhů ovoce, dost plynu, dost kabelek, dost ocenění, dost … moci. Chamtivost (nenažranost) plodí zlo. O jednom takovém je pohádka o Otesánkovi. Měli by jí vysílat každý den místo zpráv ve 12 hodin – asi nebudou.

Omyl/Chyba

22.6.2022

Omyl je dar. Vytyčuje hranice cesty, kterou máme jít k našemu úkolu.

Tohle mi změnilo život!

18.6.2022

Změna se může odehrát v jediném okamžiku. Není to ale důvod to adorovat, nebo to považovat za přelomovou událost. Může být, že klíčový okamžik je jen drobnou součástí něčeho mnohem většího. Je pravděpodobné, že se nám nikdy úplně nepodaří nahlédnout na hodnotu věcí, které tomu “historickému” okamžiku předcházely.

Jedinec

17.6.2022

Co to my lidi děláme, že jsme ochotní akceptovat, že jeden z nás může všechny “spasit”, udělit milost zločinci, rozpoutat válku, říkat, co je pro nás dobré a co ne, zavírat a likvidovat jiné lidi… Kam se ztratilo to dítě, které svobodně vykřikne: “Král je nahý”?

Dobrá vůle

13.6.2022

Dobrá vůle (snaha o porozumění, ochota vidět toho druhého…) se od mocenských ambic liší v tónu sdělení a následně v činech.

Čistota

12.6.2022

Špatné (nečisté) svědomí není možné kompenzovat uklízením (čistotou), stejně jako neuklízení (nečistota) není projevem čistého svědomí. Mít uklizeno (čisto) a mít čisté svědomí spolu koreluje, když je respektovaný ŘÁD.

Skutečná chudoba

5.6.2022

Máš střechu nad hlavou? Máš každý den chleba? Máš telefon? Kouříš? Piješ alkohol nebo bereš grogy? Máš televizi? Máš nárok na sociální dávky? Můžeš zdarma k doktorovi? Máš internet?
Nemáš každý den chleba. Nemáš střechu nad hlavou. Děti nemůžou chodit do školy. Nemáš přístup k pitné vodě. Nemáš lékařské ošetření…

Zachráněn na poslední chvíli

26.5.2022

“Zachráněn na poslední chvíli” je nabízené téma na víkendové konstelace pro ty, kteří “nic” nemají…i pro ty, co mají!

Odpovědnost

25.5.2022

Lidé mají tendenci svádět své neúspěchy a zlé skutky na původní rodinu, partnera, šéfa, rozkaz velitele, “takovou dobu” atd., přičemž je zřejmé, že TO udělali právě oni.

Proč bych měl věřit, že:

19.5.2022

“Nesahej na ty kamna, spálíš se!”
Z jednoho semínka může vyrůst celý klas semen
Po velké válce už bude navždy mír
Všichni lidé bratři jsou
Když budu ctít rodiče, bude se mi dobře dařit

Poplivaná matka

17.5.2022

Když chceš být “lepší”, snažíš se být “jiný” (černý x bílý), pak na hluboké úrovni matce vyčítáš, že tě porodila TAKOVÉHO! Když na sobě něco nepřijímáš/snažíš se nevidět…, pliveš na matku.

Osobní nastavení

12.5.2022

Osobní nastavení vždy vítězí. Takže psychopat je vždy psychopat, osobní pomsta má přednost před reálným řešením atd.

Neušetříš

11.5.2022

Svědomí neušetříš!

Aktivní

9.5.2022

Usilování o to přijít věci na kloub (udělat změnu…) je právě tím, proč to nejde. Řešení se vynoří “samo”, když jsme aktivní v pozornosti a otevřenosti k tomu, co přichází BEZ našeho úsilí. Aktivita je nutná také při opouštění nefungujících scénářů.

Jistota

28.4.2022

Máme v současné digitální době jistotu, že se nedostaneme na stránky úřadu, policie, nemocnice, banky, školy nebo naše stránky, když je někdo napadne. Takovou jistotu jsme v době před potřebou internetu neměli. Nezdá se, že by to byla výhoda.

Užít si

21.4.2022

Užít si například na semináři, při sportu, dovolené, na koncertě atd. je dobré. Není to ale změna, o kterou se lidé často deklarativně snaží. Změna se musí dělat, probíhá v čase a je vždy spojená s dáváním. Potřebu “užít si”- tj. získat něco, co mi chybí (čeho se mi nedostává), nakonec vždy skončí nevyhnutelně zneužitím “užívatele”.

To snad není pravda

7.4.2022

Největší potupou a paradoxem pro PRAVDU je, když vyvstane potřeba “pravdu” uzákonit. Například pravdu o dějinách.

Pokrok

5.4.2022

Válka vždy přináší pokrok, i když za hroznou cenu z hlediska člověka. Ve skutečnosti boj o prostor a vlastní zájmy se děje v přírodě všude a lidem to vadí jen v případě, že místo mrkve vyroste plevel, nebo když krtek ozdobí pečovaný trávník. Dneska jsem viděl na louce prvního čápa. Přiletěli, řád platí. Problém teď nastal těm, kdo žijí na louce a u potoků. Nezbývá jim, než hlídat si své hranice a tak ochránit to své…když je to možné. Jsme ve válce. Už od Adama.

Ve válce pravidla neplatí

3.4.2022

Říká se, že ve válce žádná pravidla neplatí. Samozřejmě, že pravidla platí, pravidla platí vždy. Jen se ve válce nedodržují dohody, smlouvy a ani pravidla. Když například syn nebo dcera válčí se svými rodiči, když nesouhlasí/válčí se svým tělem, když přebírá odpovědnost (nesouhlasí/válčí s osudem) za jiného na sebe, když jeden stát napadne druhý, když žena válčí s mužem, když vezmeš život jinému člověku (potrat, vraždění)… Všechno má své důsledky- podle pravidel.

Nerovnováha

1.4.2022

Společenská systémová nerovnováha, způsobená systémovým zapletením jedinců u moci, se v současné době prezentuje blízkou válkou, migrací, energetickým, průmyslovým a potravinovým ohrožením. A jakkoli “obyčejný” jedinec nemá prakticky šanci ovlivnit společenskou systémovou nerovnováhu, její důsledky odnese nejvíce on. Mocní si případně udělí milost – pokud nemají v plánu konkurenty moci povraždit.

Změna je možná jen v čase

30.3.2022

Stejně jako se dítě učí postupně, stejně jako obilí zraje postupně, tak usilování o nastolení rovnováhy v rodinném systému a odkrývání rodinných tajemství a systémového zapletení jedince se odehrává jen postupně, krok po kroku. Stejné události a témata mají v různé etapě práce na sobě jiný význam. Je důležité se již k „probraným“ tématům opakovaně vracet, aby se mohl ukázat celý význam a vztahové souvislosti dané události.

Dělat TO správně

29.3.2022

Jakmile začneme v hlavě vymýšlet, “jak TO udělat správně”, odpojujeme se od tělového vědomí a od toho VÍCE. Týká se to dětí, víru, války a i dalších věcí.

Mírové soužití v multikulturní a mnohonárodnostní společnosti

22.3.2022

Mírové soužití Sudetských Němců a Čechů, Maďarů a Rakušanů v Rakousku – Uhersku, Rusů a Ukrajinců, Arménů a Turků, Španělů a Katalánců, Angličanů a Irů, křesťanů a muslimů, Židů a Arabů, Číňanů a Tibeťanů, Srbů a Chorvatů…