Někdo by si mohl myslet, že když dítě obhajuje své rodiče nebo předky, vysvětluje jejich možná kontroverzní skutky nebo postoje, že to je způsob, jak jim projevit úctu a nesoudit. Ve skutečnosti se jedná o souzení/posuzování z pozice dětské loajality. Obhajování předků je nedůstojné zejména právě pro předky a ponižuje to i samo dítě – obhájce. Je to způsob, jak zůstat v dospělosti dítětem.