Šikana a agrese jsou závažným sociálně patologickým jevem a problémem na všech školách. Řešení je vždy obtížné, velmi často je nutné zapojit i osoby a instituce mimo školu. Existují metodické pokyny, každodenní praxe však přináší mnoho nových otázek. Je výhodné přijímat opatření, která mění konfliktní strukturu vztahů na hluboké úrovni. Pochopením procesů vzniku a rozvoje agrese a šikany ve třídě nebo na škole lze snáze předcházet nebo nalézat uspokojivá řešení tak, aby agresor –agresoři i jejich oběti mohli pokračovat vedle sebe ve výchovně vzdělávacím procesu a současně aby se zamezilo v pokračování násilí. Číst více >
Obsahová náplň, základní vzdělávací záměry:
Obsahem jednodenního semináře je na modelových situacích a konkrétních kasuistikách účastníků semináře ukázat dynamiku procesu agrese a šikany ve třídě. Na základě toho pak také nabídne produktivní řešení. Pro realizaci záměrů budou využity zážitkové techniky, přehrávání rolí – modelové situace, přednáška s diskusí. Důležité je, aby účastníci semináře přinesli s sebou konkrétní případy a byli ochotni s nimi pracovat.
Forma:
Seminář je koncipován jako jednodenní zážitkový program a je rozdělen do tří 1,5 hodinových bloků, což obnáší 6 výukových hodin. Program je určen pro učitele ZŠ, SŠ, SOŠ a SOU, vychovatele, mistry odborné výchovy, výchovné poradce, metodiky prevence, pracovníky PPP nebo SVP a další pedagogické pracovníky a studenty. Je určen také pro kolektiv učitelů jedné školy.
Cíl:
1. Ukázat systémové souvislosti vzniku agrese a šikany ve škole
2. Hledání produktivních řešení prezentovaných kasuistik
3. Vytvořit podporující atmosféru pro sdílení
4. Zprostředkovat osobní zážitek a vhled