Aktuality

pexels-photo-30342b

Odpovědnost

19.4.2021

Jestliže jedinec na sebe vezme odpovědnost, která mu nepatří, účastní se na nerovnováze v systému se všemi důsledky projevujícími se v symptomech. Nezáleží na tom, jestli to udělá vědomě, nevědomě nebo je k tomu přinucen. Například: Jestli učitelé testují žáky na vírus ,”místo” aby “jen” učili, nesou spoluodpovědnost za další potíže ve škole.

Všechno hned

16.4.2021

Existuje skupina lidí, kteří chtějí všechno a hned. Když jsou to miminka, tak je to přiměřené. Když jsou to ale dospělí lidé, v pořádku (v řádu) to není, protože se dožadují jako miminka, jimiž nejsou.

Nefunkční systém

15.4.2021

Že systém “nefunguje” se projevuje napětím a symptomatickými projevy. Když úmyslné kopnutí do obličeje s cílem zranit, případně zabít, je posuzováno mnohem mírněji než nadávka. Když jedni jsou ekonomicky likvidováni (ve vyšším zájmu) a úředníci si rozdávají za to odměny. Když strategie oběti vítězí nad osobní odpovědností. Já jsem bílej, ty jsi černej. Já jsem běloch a ty taky.

Symptomatický žák – vírové testy ve škole

14.4.2021

Co bude, až “problémový” = symptomatický žák přijde ze školy domů a řekne svým bohatým, mocným a už teď na učitele nebo školu naštvaným rodičům, že ho to hrozně bolelo a spustila se mu krev z nosu a že mu učitel řekl, aby nevyváděl?

Dehonestace učitelů z nejvyšších pozic

13.4.2021

Tím, že vláda nutí učitele testovat děti ve škole, na ně přehazuje svou odpovědnost za svá rozhodnutí. Zloba na vládu se tak realizuje na škole/učitelích. Sama současná vláda udělala z učitelů “vytěrače nosů” a také tím je odsoudila k neúctě a nerespektování ze strany mnoha rodičů, jakkoliv veřejně “usiluje” o zlepšení neutěšeného postavení učitelů v očích veřejnosti. Jedná se o zneužití škol a učitelů. Vláda je odpovědná za rozpoutání nové “války” mezi rodiči a učiteli, kde ale oběťmi jsou stále děti.

Mocenské ambice

11.4.2021

Rodinné konstelace působí především jako energetická záležitost směřující k nastolení rovnováhy v systému, a to bez ohledu na přání nebo záměr protagonisty. Sledování procesu se záměrem “dozvědět se pravdu”, kontrolovat “jestli je to pravda”, co se ukazuje, být v expertní pozici jsou jen mocenské ambice protagonisty, jejichž nejhlubší motivací je loajalita k původnímu systému ve smyslu “nic neprozradit” a neudělat změnu.

Rušíme všechny akce v dubnu 2021

11.4.2021

Kvůli omezením vyplývajících z rozhodnutí politiků musíme zrušit plánované dubnové akce. Jsme si ale vědomi, že krátkodobé “zisky” spojené s omezeními budou zanedbatelné vzhledem k dlouhodobým ztrátám (nejen finančním).

Dobré řešení

9.4.2021

Když děláš věci “co se má”, ještě to neznamená, že nepodporuješ vznik symptomu. Když jednáš podle zákona, neznamená to, že je to správné a spravedlivé. Včera bylo připomenutí utrpení Židů za 2. světové války – vše podle Norimberských zákonů. I Češi udávali Židy, spoluobčany i u nás byly zákony o zabírání majetku atd. I dnes …

Základní kurz focusing 2021

7.4.2021

Rušíme základní kurz focusing 23. – 25.4. 2021. Podle situace vyhlásíme nový termín. Zájemci se mohou hlásit už nyní. Dříve přihlášeným dáme vědět.

Zneužití je vždy zneužití

6.4.2021

Terry Pratchett, “Muži ve zbrani: … “Když jste měli dostatek peněz, tak jste prakticky nemohli spáchat zločin”.

Zneužití je vždy zneužití, i když zabaleno do ušlechtilých slov o boji/válce proti kovidu, za lepší klima, obviňování z rasismu, rovnoprávnosti, v boji za socialismus, náboženství atd. Za zneužitím/zneužíváním je vždy individuální motivace. Koncept zneužívání je symptomatickým systémovým projevem, nesený jednotlivcem.

Rodinné konstelace 10.4. rušíme

2.4.2021

Rušíme bez náhrady rodinné konstelace 10.4. 2021 ze zřejmých důvodů.

Systémová rovnováha

1.4.2021

Nastolení úplné rovnováhy v systému není možné a nakonec ani žádoucí. Nerovnováha je podmínkou pohybu vpřed, i když se nám naše prožitá životní zkušenost aktuálně nezamlouvá a nejsme s to uvidět celý její význam a důsledky.

Rigidita systému

28.3.2021

Přestože všechny příznaky- symptomy ukazují na to, že systém (společnost, rodina, firma, osobnost atd.) nefunguje- to znamená že je v sytému nerovnováha projevující se například u člověka nemocí, má systém paradoxně tendenci pokračovat v nefunkčním scénáři. Změna by totiž znamenala revizi systémových pravd, odhalení a přerozdělení odpovědnosti osob za daný stav a pojmenování skutečných záměrů jednotlivých protagonistů.

Celek má přednost

28.3.2021

Celek má přednost před jedincem. Proto stádo obětuje jednoho, aby celek mohl pokračovat. Taková přednost má ale podmínku: Musí se jednat o zájem celku a ne o zájem jednotlivce vydávaný za zájem celku.

Systémová loajalita

23.3.2021

“Pojedeš s námi k babičce, ona bude mít radost.”
“Ale proč tam musím jezdit, když se mi tam nelíbí?”
“Jak by to vypadalo, kdybys místo toho šel s klukama hrát fotbal a co bych jí měla říct, když se bude ptát!?”
“Že jsem tam nechtěl jet a šel jsem s klukama hrát fotbal.”
“To určitě! Akorát jsem zvědavá, aby mi zase vyčítala, že si vás neumím vychovat! Pojedeš a hotovo! Maruška taky jede.”
“No, tak jooo.”

Vůdce

17.3.2021

Když chceš zůstat u moci, musíš udělat:
1. Vyvolat strach – například udělat “čistky” – a odstranit konkurenty, i když se ničím neprovinili, s cílem, aby se ostatní báli.
2. Infikovat celý systém, aby nikdo nikomu nevěřil.
3. Zavést udavačství a tím poskytnou iluzi, že se udavači podílejí na moci a případně chrání vyšší zájmy.
4. Postupně likvidovat ty, co udávali a případně moc vědí.

Dělo se to za Hitlera, za komunistů a…

Symptom

16.3.2021

Do doby, než porozumíme, proč se nám věci dějí (nemoci, vztahy, práce atd.), je dobré symptomy přijmout a “léčit” následky, jak je to jen možné. Teprve pak, až porozumíme hlubokým souvislostem, je možné symptomy/symptomatické projevy opustit.
Pokud se ale rozhodneme se symptomem válčit, je to strategie “vylučování ” toho, co k nám osudově patří, a nejen že přijdeme o možnost porozumět zprávě, kterou symptom nese, ale tímto způsobem programujeme ještě větší potíže. (Například válku mezi státy, náboženstvími a ideologiemi, válku s virem, válku sama se sebou = autoimunitní onemocnění, válku mezi sourozenci, válku mezi dětmi a rodiči atd.)

Život jaký je…

14.3.2021

Kolik nemocí jsme už vymýtili a kolik problémů vyřešili, kolik jich ale jiných přibývá? Jeden malý virus nám teď ukazuje, že cesta, kterou jsme se vydali, je slepá ulička. Bez ohledu na naše záměry a plány je stále život/smrt takový, jaký je.

Nevzdám se TOHO

13.3.2021

Postarám se, abych neztratil to, co jsem získal a naučil se na své cestě, i když zrovna není ideální počasí. Cesta nás vede.

Rodinné konstelace 10.4.2021

12.3.2021

Pokud nenastanou vírové překážky, rodinné konstelace se uskuteční jako jednodenní 10.4.2021 -viz inzerce. Zájemci hlaste se. O případném dalším budeme informovat na stránkách nebo osobně přihlášeným.

Spasitelé světa a zachránci životů

3.3.2021

Když máš cíl zachránit svět, nezbývá ti čas na “maličkosti”. Nejspíš ale spasíš svět, když si dá každý své věci do pořádku.

Než se pustím do zachraňování světa, dám si do pořádku to své. Počítám, že mi tak na nic jiného nezbyde čas.

Osobní odpovědnost

2.3.2021

Jak je báječné, že nám s osobní odpovědností pomáhá náš milý symptom Kovidáček. Můžeme si jím zaplnit celou hlavu, řešit, rozčilovat se atd., a tak nám už nezbude prostor na vlastní odpovědnost ve vztahu k dětem nebo partnerům. Navíc si můžeme udělat skupinu, která se mnou souhlasí, a tak se hned můžu cítit důležitější a sebevědomější!

Rušíme

27.2.2021

Vzhledem k situaci rušíme všechny akce v měsíci březnu. Podle situace, plánované víkendové rodinné konstelace v březnu, uskutečníme v dubnovém termínu.

Systémové souvislosti – vina

25.2.2021

Když vina není přijatá (když není uznaná nebo se jí člověk/společnost vyhne/nebo se mu umožní, aby se jí vyhnul), vzniká v systému nerovnováha. To má systémový důsledek v tom, že se událost spojená s touto vinou musí v nějaké formě opakovat. Platí to u jedince i u společenských systémů. Dnes – 25.února 2021 “slavíme” výročí Vítězného února z roku 1948.

Systémová logika

20.2.2021

Když víme, že to, co se nám děje na osobní úrovni- tj. vztahy, nemoci, práce atd., má systémovou logiku, bylo by divné nevidět, že stejná logika platí ve větším měřítku. Na osobní úrovni má odpovědnost jedinec, na společenské úrovni politik – taky jedinec. Když jako “obyčejný” člověk mám v systému nerovnováhu a nic s tím nedělám, zaplatím na to sám nebo moje rodina (děti). Důsledky nerovnováhy osobního systému politika jsou nasnadě a dobře viditelné a představitelné.

Lepší

17.2.2021

Lepší je být mladej, krásnej, zdravej a bohatej. Na co mám asi největší vliv?

“To znám…” – je omyl

11.2.2021

Když slyším vyprávět nějaký zážitek často řeknu: “To znám”. Vím ale, že jeho příběh nikdy nemůžu znát tak, jak ho zná protagonista.

Rušíme

3.2.2021

Vzhledem k zavirování prostoru, rušíme do konce února všechny programy

Vyber si!

26.1.2021

Jakou SMRT si vybereš?: Autonehodu, rakovinu, infarkt, úraz…nebo Covid?!

Dávání

8.1.2021

Opravdové DÁVÁNÍ vyžaduje odvahu a ochotu omezit se.

Rušíme rodinné konstelace 9.1.2021

4.1.2021

Rušíme rodinné konstelace 9.1. 2021. Další programy budou/nebudou podle aktuální situace. Info na stránkách.

Nefunkční vztah

10.12.2020

Když žiješ nebo pracuješ dlouho v nefunkčních vztazích, postupně přicházíš o to své.

Rušíme rodinné konstelace 12.12.2020

9.12.2020

Rušíme rodinné konstelace 12.12.2020. Další programy budou/nebudou podle aktuální situace. Info na stránkách.

Pozitivní diskriminace, integrace

21.11.2020

Pozitivní diskriminace je vždy diskriminace. Ačkoliv jsme všichni „jedné krve“, máme často i v rodinách tak nesmiřitelné názory, jak má vypadat „správné žití“, že to vede k hluboké nevraživosti a někdy i k nenávisti. Integrace různých kultur  tak není možná. Model pozitivní diskriminace slouží k zakrytí skutečného záměru –tj. zneužití financí a tématu pro vlastní individuální  mocenské zájmy.

Rušíme rodinné konstelace

2.11.2020

Bez náhrady rušíme rodinné konstelace 7.11.2020

(Také)O rodinných konstelacích

26.10.2020

GÖDEL: V každém složitějším systému existují tvrzení, jež jsou pravdivá, ale uvnitř tohoto systému neprokazatelná.

Rušíme

19.10.2020

Kurz provázení focusing bez náhrady rušíme.

Sebelítost

17.10.2020

V sebelítosti je pýcha

Změny změn

9.10.2020

Není v našich možnostech předvídat, vzhledem k aktuálnímu zavirování našeho bytí, kudy se budou omezení ubírat. Změny budou na stránkách, akce je nutné vždy ověřit, potvrdit si, že budou-nebudou.

Odpovědnost 2

23.9.2020

Není možné uspořádat si svůj vztah s matkou a otcem, dokud se nevypořádáš se svou odpovědností za vztahy k partnerům, k dětem, k práci atd.

Jeden den s focusing

12.9.2020

V sobotu 19.9. máme setkání Jeden den s focusing. Je to příležitost opět si ověřit svou “Danu” a vnímavou přítomnost, jestli nejsme v procesu zavirovaní.

Odpovědnost

2.9.2020

Když budeš za svoje nezdary vinit rodiče, nikdy se nehneš z místa a navždy zůstaneš v pozici oběti.

Rodinné konstelace 9-12/2020

15.8.2020

Vzhledem k panice s VIREM budou původně plánované konstelace v Liberci do konce roku pouze v Pertolticích, vždy od 9 – 17 hodin. Přijďte tak, abychom mohli v 9,30 hod. začít bez vyrušování.

Základní kurz focusing na zakázku

12.8.2020

Aktuálně jsou předběžně přihlášeni 4 zájemci. Termín je stanoven na 9. -11.10. 2020. Více na stránkách- semináře.

Základní kurz focusing na zakázku

7.8.2020

Aktuálně se ozvalo několik zájemců o základní kurz focusing. Pokud se sejdou nejméně 4 účastníci, stanovíme termín a kurz se uskuteční. Případní zájemci, hlaste se!

Virus jako symptom

3.8.2020

Pro mnoho lidí je výhodné aktuálně se zabývat “virem” a spoléhat se, že i pro mě najde někdo řešení. Systémovou nerovnováhu to ale nevyřeší. Každý sám, každý s tím svým.

Bezmoc

5.6.2020

Bezmoc (bez – moci) se nejčastěji prezentuje agresí nebo pocitem křivdy – obětí. Bezmoc končí přijetím osudu.

Vlastní cestou

10.5.2020

Když se něčemu naučíš – třeba od rodiče, nebo učitele – je pak důležité jít vlastní cestou. Usilovat od samého začátku, nebo dokonce, když mi nic jiného nezbývá než “jít vlastní cestou”, je podobné, jako brodit se hlubokým sněhem, nebo se prodírat houštinou. Stojí to mnoho sil a často je to nebezpečné. Výhodnější je jít “v něčích stopách”, po cestě, a teprve pak, až cesta skončí, jít dál sám. Ničemu neprospěje, když předčasně vyčerpáš své síly, aniž by sis později mohl říct, že to mělo smysl.

Když na sobě pracuješ

7.5.2020

Někdy je ze všeho nejvíc zjistit, že změnu nechci.

Už jen zjistit, že změnu doopravdy nechci, dá pořádnou práci.

Když neuděláš změnu, je to OK. Jen neříkej, že chceš změnu.

Změny

30.4.2020

Ceníme si vašeho zájmu o naše programy. Bohužel nejsme v situaci, kdy se můžeme nezávisle rozhodovat o jejich konání. Aktuální zprávy informace o tom proto dáváme do aktualit. Přihlášky a rezervace ale přijímáme dál a o změnách přihlášené informujeme.