Aktuality

pexels-photo-30342b

Zřejmé

24.9.2023

Existuje mnoho různých psychoterapeutických směrů i “alternativních” přístupů, které lidé vyhledávají, když cítí potřebu změny nebo potřebu poradit se. Objevily/vznikly se právě proto, že ty stávající ne všem vyhovovaly. V jistém smyslu tak jsou spolu ve větším nebo menším konfliktu, i když na “starých” ty “nové” staví. Platí to i pro rodinné konstelace i focusing.

Množina a prvek

17.9.2023

“Nemůžeme popsat množinu, když jsme jejím jedním prvkem”. Proto nemůžeme nikdy doopravdy porozumět fungování světa a proto jsou všechny pokusy o to marnost a proto co platilo včera, dnes ne, a zítra to bude zase jinak. I na porozumění systémovým vlivům z naší rodiny potřebujeme “někoho” vně.

Ještě něco o OBĚTI

12.9.2023

Někdy je pozice oběti “pomsta” (výčitka) dítěte za to, co podle něj mělo, ale nedostalo, od rodičů. Jindy je to systémová loajalita ve smyslu: “Všichni v rodině jsme trpěli (nebo způsobili utrpení), tak já taky”, ať se jedná o jakoukoliv událost z minulosti nebo současnosti. Pozice oběti dává nositeli “jistotu”: “Já jsem ten, komu se křivdí (stala křivda), tedy jsem NĚKDO, podívejte se!”

Debilizace

9.9.2023

Otrok je člověk, nad kterým má neomezenou moc jiný člověk (… zatím člověk). Máme výhodu, že můžeme platit telefonem, nemusíme posílat přes poštu, věci vyřídíme přes internet, auto nám řekne, kudy máme jet, družice slouží všem lidem, voda teče, světlo svítí, děti se rodí ve zkumavce, můžeme si vybrat pohlaví, pokrok přináší lidem svobodu …ale sami si to všechno musíme pořídit a financovat, mocní vědí o každém našem pohybu, jak mi vypnou elektriku, “svět pro mě končí”. Umělá inteligence nás zbaví potřeby zbytečně přemýšlet a sdělí nám, co si máme myslet, případně stvoří virtuálního identického dvojníka, který ví, co je “správně”… když si to necháme líbit. Je zbytečné hledat novou planetu pro záchranu lidstva, když jsou to titíž, co lidi ničí na té původní. S nástupem umělé inteligence je úplně zřetelné, že cílem digitalizace je debilizace lidí. Závislí a debilní lidé se snadno ovládají. Naštěstí existuje větší MOUDROST, která nás všechny přesahuje a dává věci do rovnováhy. Tu se Zemí zatřese, tady jsou záplavy, jinde hoří, vybouchne sopka… Taková “opatření” MOUDROSTI nás vrací k tomu, co je opravdu důležité – a to i individuální úrovni. (“Lepší něco malého, nežli něco velkého”).

Nemusíš se bát…

8.9.2023

Mě nikdo nenutí se bát, mně to jde samo od sebe!

Když nic nezměním

7.9.2023

Když nic nezměním, tak se nic nezmění. Změna se musí dělat!

Cílevědomost

6.9.2023

“Cílevědomost je odlišná od ctižádosti”. Cíle-vědomost. Cti -žádost.

Zřejmé s důsledky

1.9.2023

Muž si nemůže vzít od ženy vajíčko, otěhotnět a donosit si dítě. Žena si může vzít od muže spermii, otěhotnět a donosit si dítě. Dítě je matky vždy.

Sebevědomí ženy

31.8.2023

Sebevědomí ženy žena nezíská tím, že poníží muže.

Padlí ve válce

31.8.2023

Muži umírají ve válkách. Často také jsou to oni, kdo padne ve válce žen s muži.

Matka a dítě

22.8.2023

K souhlasu matky, aby si dítě mohlo žít život po svém (aby ho matka pustila), je nejprve potřeba, aby dítě matce projevilo úctu, přičemž úcta je něco jiného než odpuštění. Jestliže matka trvá na svém scénáři vztahů, musí dítě samo. Dítě nemá právo chtít po matce VÍC.

Podezření

21.8.2023

Nemůžu uvěřit, že mě může mít někdo jen tak rád, nebo že mi chce něco jen tak beze všeho dát, nebo mi pomoct. Nemůžu uvěřit, že když se mě někdo na něco zeptá, že za tím nic jiného není…

Loajalita partnerů

19.8.2023

Když například matka “chce odejít” (za mrtvou sestrou, matkou, nenarozeným dítětem atd.), často tuto tendenci na sebe vezme z dětské slepé lásky její dítě a “odchází” ono. Méně často se stává (ale stává), že z “lásky” odejde druhý partner, “aby to partnerce usnadnil”. Vezme to na sebe a udělá partnerce prostor- například umře. Systémová rovnováha v tom ale není, je to jen další komplikace, zejména pro děti. Řešením je souhlas s partnerovou tendencí a takový souhlas je výrazem dospělosti a úcty k partnerovi a jeho osudu, i když je to pro opouštěného bolestné. Ale neumře marně. Podobně je takové ohraničení nutné, když jeden partner od druhého požaduje například pochování nebo pocit bezpečí, které se mu/jí nedostalo od jeho/její matky.

Řešení

5.8.2023

Pocit nebo emoci není možné “vyřešit” tím, že si to vysvětlíme. Racionální úvaha (racionalizace) nepomáhá, když máme pocit, že nám například v partnerství něco chybí a přitom “máme všechno”, nebo “mohl/a jsem dopadnout i hůř”. Rozdílné pro řešení je to pouze v tom, jestli jsme si to natropili sami, nebo to pochází z loajality k rodinnému systému. Když nám něco chybí, tak nám to chybí, bolí, mrzí, trápí…

Boj

4.8.2023

Bojovat se svými “špatnými” vlastnostmi je jako řezat větev, na které právě stojíme. Výhodnější je pracovat soustavně na změně, a to do té míry, jak je to možné. Předpokládá to kromě dalšího vědomý a uvědomovaný proces -zejména omezit se. (Například: nevolám dětem na tábor, nekoupím si domů sladkosti/alkohol, přijdu vždy včas, zřeknu se “výhody” na úkor druhého atd.).

Spokojenost a staré a nové dluhy

26.7.2023

Abychom mohli vypořádat staré dluhy, musíme se omezit a přestat dělat stále nové a nové dluhy (půjčuji si peníze na splacení starých dluhů). Toto zastavení je předpokladem, aby nás mohla “doběhnout” spokojenost.

Rub a líc systémové nerovnováhy

24.7.2023

Výroba zbraní se rozjíždí na plné obrátky- kdo to zaplatí a kdo na to doplatí? Kde jinde se dá otestovat účinnost zbraní a taktika než v reálné válce – kdo na to doplatí? Pomůžeme s obnovou krajiny po válce nezištně? V Řecku hoří a tisíce lidí jsou ohroženi. Proč nejsou spokojeni doma? Proč na místo stejně odletí, i když to vědí? Kdo zaplatí za vůdcův úsporný balíček? Dezinformátoři a rozvraceči za socialismu i v demokratické společnosti, jahody v zimě, 110 milionů Egypťanů je závislých na dovozu obilovin ze zahraničí. Domy na nestabilním svahu se vždycky sesunou, města u sopek budou zase zničena… Kdo na to doplatí a zaplatí – komu? Poklonit se rodičům se vždy vyplatí. Každý sám, každý s tím svým.

Co je ZA, co je skryto pod hladinou?

13.7.2023

Co by se stalo, kdyby Ukrajina v současné situaci náhodou našla atomovou bombu a případně řekla, že ji použije, když…? Malí dezinformátoři sedí ve vězení, velcí je tam posílají.

Nabídka

13.7.2023

Mohlo by nás zajímat, jaký mají naše dětské sny a představy vliv na to, co žijeme nyní.

Zneužívání má vždy vážné následky

9.7.2023

Potřeba moci a bohatství jsou vždy chatrnou náhradou za “nedostatek matky”, a to nikdy nevyjde, proto je jich potřeba stále víc a víc pro iluzi, že jednoho dne přeci. Když nefunkční systém neplodí děti (kdo bude pracovat “na důchody” = kdo bude produkovat potřebné peníze PRO MĚ), ušlechtile k nám pozveme migranty = pracovní sílu. Kdo má na svém území migranty, má problémy s migranty. Ušlechtilý projev je ale zneužití “domácích” i příchozích pro individuální zájmy mocných, což dříve nebo později nutně vede ke konfliktu v konceptu oběť- agresor.

Dělání do hnízda

6.7.2023

Když si kálíme do hnízda, máme tam naděláno. Je to zákonité, nemůžeme tak dělat, že nevíme, co nám nevoní.

Inspirováno z internetu

6.7.2023

“Zatímco dříve většina žen řešila, jak nechtěně neotěhotnět, dnes mnoho žen v západních zemích řeší, jak vůbec otěhotnět.” V zemích, kde existují jen dvě pohlaví – muži a ženy, a kde neřeší “lidská práva” a rovnost žen, se furt rodí, lidí přibývá, i bez ohledu na to, kolik jich umře. Je to symptomatický projev, zakrývá skutečnou příčinu nerovnováhy a záměr.

Bohatá země

26.6.2023

Pravděpodobně je Česká republika bohatá země, když má tolik bezpečnostních analytiků a politologů, co se jich ukázalo v současné době. Taky jsme národ chytrých lidí, když všichni chtěli na gymnázia a nebylo místo. Atd., atd. Symptomy vždy zakrývají podstatu nerovnováhy v systému- nefunkčnost systému.

Zpochybněné jistoty

23.6.2023

Měli bychom mít na paměti, když někomu vezmeme jeho “jistotu” (například jeho přesvědčení o fungování světa), že se to může jako agrese obrátit proti nám. Jinému to ale může ulevit.

Jiný stav?

21.6.2023

“Když jsem zjistila, že jsem (zase) těhotná, zaplavila mě taková vlna štěstí a lásky, že jsem se musela na chvíli posadit. Pocítila jsem obrovskou vděčnost jako žena k muži, že jsem od něj TO VELIKÉ dostala. Pak jsem se už jen těšila, až muž přijde domů a budeme se společně radovat, že se nám narodíš, ty naše milované děťátko.”

Jeden pracuje

16.6.2023

Když jeden z partnerů pracuje na své změně a druhý ne, “pracující” často vytváří tlak, aby i ten druhý udělal posun. Rovněž často se ten druhý brání, cítí se ohrožený ( “tohle jsme si pro partnerství nedomluvili”) a napětí ve vztahu roste (výměna v negativním).

Být vidět

14.6.2023

Být vidět je něco jiného než být viděný.

Nové dluhy

13.6.2023

Nic nás neomlouvá dělat nové dluhy, a to i bez ohledu na rodinné zapletení nebo těžký osud ( Já jsem nedostal, mně taky dluží). Brát jen pro sebe/myslet jen na sebe může bez dluhu jen miminko. Už i větší děti musejí uklízet, podílet se na chodu domácnosti, “platit” poslušností svým rodičům atd. Kromě “uklízení” a respektování pravidel se u dospělých zejména jedná o přítomnost duše.

Dvojitý přesun – pro někoho k zamyšlení

10.6.2023

Dvojitý přesun je v konstelačním uvažování proces, kdy dítě vezme (nejčastěji dcera za matku) za rodiče jeho potlačovanou nespokojenost (zlost) a v této loajalitě pak útočí “nesmyslně” na svého partnera. Když se v rodině narodí jen dcery a skrytou zlost/nespokojenost s partnerkou má otec, dcera vezme válku, nenaplněné požadavky a očekávání otce na sebe a rozpoutá nenávistný proces se svým manželem ve své rodině.

Zase omyl – nebo zase účel?

9.6.2023

Myšlenka, že Západ je do určité míry zodpovědný za strádání chudých zemí, vysoušení některých oblastí, nebo zatopení některých oblastí na zemi, a proto se musí postarat o uprchlíky z těchto zemí, je omyl. Bez ohledu na to, jaké jsou historické dluhy koloniálních mocností, mají tito lidé své VLÁDCE, kterým se, také bez ohledu na zájmy “poddaných”, daří báječně. Kdo si i u nás postaví dům u řeky, musí počítat s vytopením. Jestliže tak říkáme, že se o vás musíme postarat, říkáme také jedním dechem, že nejste schopni (a nikdy nebudete), své věci řešit sami. Izrael na poušti pěstuje potraviny. Například Indie byla pod Anglií a kde je dnes! Není slyšet, že by Západ kritizoval kasty, nebo žádal rezoluce na zrovnoprávnění “nedotknutelných”- nejnuznějších obyvatel Indie. Vina zůstává tam, kde vznikla a není možné ji v současnosti zaplatit. Tyto koncepty jsou jen ambice a kryté zájmy Mocných.

Relativní

8.6.2023

Většina osobních problémů ztrácí původní naléhavost při setkání s vlastním smrtelným ohrožením, s nečekanou smrtí blízké osoby, při přímém setkání s konečností. Je to dar/příležitost připomínat si, co máme.

Harmonie systému

4.6.2023

Pracovat na harmonii systému například v rodinných konstelacích nemá smysl, pokud člověk stále dělá nové a nové dluhy. Když o tom neví, že to dělá, tak dejme tomu… Když to ale už ví, o to je jeho vina větší. Podle pravila “nové má přednost”, musí být řád v současnosti. Například nebrat drogy nebo pít, být na značce rodiče a nedovolit dětem pozici nad ním, zalít zahradu, když je potřeba, připravit otop na zimu atd.

Slovo

31.5.2023

Rodinné konstelace ukazují systémové souvislosti a přinášejí aktuální obraz situace protagonisty. Samotný obraz působí. Někdy lidé očekávají od Rk, že se rázem všechno změní a oni budou šťastni a všechno bude OK. Tak to nefunguje také proto, že velkou roli vedle systémového zapletení hraje také úroveň osobnosti- tj. co chci doopravdy pro změnu udělat, čeho se například vzdát. Někdy to, co se ukáže v konstelaci, pak nepovažují za cenné, nebo to dokonce odmítají, nebo jsou nespokojení a zklamaní, naštvaní. Ti na nejhlubší úrovni od konstelací čekají to, co se jim nedostalo od matky, když byli dětmi. Takový koncept/požadavek ale nikdy nemůže vyjít, protože nikdo nemá to, co má dítěti dát jeho matka.

POZOR, POZOR v ČECHÁCH: Lenin stále živý

30.5.2023

Zatímco před nedávnem skupiny “zaprodanců”, “dezinformátorů” a “ruských podporovatelů” svolaly několik demonstrací nespokojených lidí všech vrstev proti politice vlády, tak dnes zástupce PRACUJÍCÍCH (kdo je pracující?, je to i odborář?) – dříve kandidát na prezidenta všech občanů, revolučním patosem, nespokojen, vyhrožuje vládě. Jistě mu jde jen o blaho lidu a ne o osobní prospěch, jako Leninovi. Je známý fakt, že na akce “zaprodanců” jezdí lidi za vlastní, na akce odborářů bývají přistavené autobusy a občerstvení.

Nemám obavu

29.5.2023

Nemám obavu, že ten, kdo směřuje aktivně ke svému uplatnění v životě, se na konec neuplatní, i když se letos nedostal na školu, kterou si vybral (mu vybrali rodiče). Nevíme, možná je to právě tohle pro něj to nejlepší, co ho mohlo potkat. Nepůjde na gympl, vyučí se a založí si úspěšnou firmu a nebude se muset stresovat jako učitel ve škole nebo jako doktor. Nebo se brzo vdá a pak v dětech a v péči o rodinu najde svůj neviděný smysl.

Víkend rodinných konstelací 3.-4.6.2023

28.5.2023

Příležitost pro toho, kdo chce – téma: Co chci doopravdy, k čemu směřuje moje snažení na hluboké úrovni- bez ohledu na to, co si myslím, že chci nebo co dělám.

ZLO – 3

28.5.2023

ZLO OBĚTI. Na rozdíl od ZLA MOCI, které je bez skrupulí vypočítavé a ostatní jen “spotřebovává” a které je konec konců neosobní (tj. “udělám to každému”), ZLO OBĚTI je charakterizováno POMSTOU a je zaměřeno na konkrétního jedince/skupinu. (msta opuštěného partnera; msta na poraženém nepříteli; msta za sousedovy hrušky/slepice; msta vyhozeného školáka/ zaměstnance…)

ZLO -2

25.5.2023

ZLO MOCI. Zlo moci vychází ze systémového principu hierarchie vztahů a je charakterizováno zneužitím moci v zájmu jednotlivce, často prezentovaného jako vyšší zájem. I když se zlo moci projevuje v různých vztazích a v různé intenzitě, podstata zla moci jako fenoménu zůstává stejně děsivá. To se například projevuje v tezi, že si za to oběti můžou samy. (moc úředníka, policajta, zneužití dítěte knězem/otcem/matkou, “právo” na vraždu, koncentrační tábory, protiústavní nařízení politiků, poskytování a užívání neoprávněných výhod…).

ZLO -1

22.5.2023

ZLO vychází z konceptu oběť – agresor. Jakkoli je systémově podmíněno, je udržováno a realizováno na úrovni osobnosti jako NÁROK – požadovaný, případně realizovaný bez ohledu na kontext, druhé a bez ohledu na vlastní odpovědnost. I když se zlo navenek aktuálně neprojevuje, přítomnost ZLA (zlého člověka) cítíme jako ne příjemný neurčitý pocit.

Stížnosti a stížnosti při “mamince”

19.5.2023

Když dítě vyčítá své matce NĚCO, úplně přehlíží, co od ní dostalo. Zvláštní vinu mají dcery, které mají samy děti a které tak dobře vědí, co to ženu stojí, než jen děti donosí a porodí.

Kniha

17.5.2023

V nové knize jsme dnes objevili jednu stránku od lepidla z výroby. Vyměníme.

Zůstat v pozici oběti

15.5.2023

Nejlepší způsob, jak zůstat v pozici oběti, je chtít/nárokovat si stále víc nebo něco jiného, a přitom nic pro změnu doopravdy neobětovat. Například: neřeknu něco, o čem vím, že naštve partnera; odejdu z dobře placené práce, protože mě to nebaví; odejdu od partnera, když ho nechci/pije…; nepožaduju hlídání dětí od rodičů, když vím, že to zase vyvolá konflikt atd.

Bolavá kolena

10.5.2023

Každý systém ( jedinec, rodina, společnost atd.) je systémem navzájem souvisejících událostí, kdy v hraničním bodě se prvotní nerovnováha po čase projeví jako symptom- například bolavá kolena. Jestliže budeme léčit jen kolena, musí přijít něco jiného – s nadějí, že nás to přivede na začátek nerovnováhy, od kterého se odvíjí řešení. Ztráty, které vznikly v průběhu doby, nezbývá než přijmout, což je také podmínka nastolení nové rovnováhy v systému. Kdo zná alespoň trochu dějiny, dobře chápe, že “válka je pokračování politiky (mocných) jinými prostředky”.

Nemá cenu

9.5.2023

Existují lidé, kterým nikdy nic není dost (partner, práce, bydlení, jídlo, sousedi atd.). Když takoví lidé něco dostanou, postupně se to pro ně stává nárokem a už to nemá cenu.

Co může rodič udělat pro děti – poslechni si

4.5.2023


https://www.youtube.com/watch?v=QdxmXj57BHc&ab_channel=R%C3%A1dioUniversum

“Trpět je snazší”

28.4.2023

Kniha je vytištěná a je “doma”. Kdyby nic jiného, tak obrázky opravdu stojí za to. Na konstelacích v květnu bude pro zájemce k mání. Nebo už příští týden v poradně.

Inkluze -20.5.2023

22.4.2023

Projekt Inkluze je koncept, který předpokládá na jedné straně, že všichni jsme stejní (a tak například máme chodit do téže školy) a současně na straně druhé, že někteří, mocí vybraní/definovaní jedinci, mají právo dostat víc (asistent pedagoga) a ostatní to musí přijmout i za cenu, že to bude na jejich úkor. To samo už zakládá na nerovnováhu systému.

Mrtví nepotřebují – ANO, SOUHLASÍM, DĚKUJI

14.4.2023

“Nikdy jsem neplakala pro babičku Bolavou, protože to nebylo zapotřebí. Mrtví nepotřebují slzy. Pláčeme jen kvůli sobě.”

Úcta k životu

9.4.2023

Zůstávat v utrpení je neúcta k životu.

Opravdové dávání

7.4.2023

Opravdové dávání vyžaduje odvahu a ochotu omezit se.