Základní filozofie

Když je člověk zdravý a v životě ho potkají pouze potíže, se kterými si sám dovede poradit, nepotřebuje cizí pomoc nebo podporu. To se skoro nikomu nepoštěstí. Chlapi zajdou „pokecat na pivo“, ženské si jdou „podrbat“. Od toho máme přátele nebo někoho blízkého z rodiny. Často to stačí. Jsou ale situace, kde nic takového nepomáhá a bolest, zoufalství a bezmoc narostou do té míry, že mohou ohrozit sám život. U tělesných nemocí neváháme a jdeme k lékaři. S vděčností pomoc přijímáme. Pokud je někomu v důsledku obtížné životní situace těžko na duši, velmi často váháme zajít za odborníkem. Není to „u nás“ zvykem. Situace se vždy nějak vyřeší – to je pravda. Ukazuje se ale, že v řadě případech jsou následky a zranění hlubší, než by mohly být, kdyby člověk odbornou pomoc vyhledal. Nejvíce je to vidět v situaci, kdy problémem se stanou drogy.

Základní filosofií mé praxe je přesvědčení, že v každém problému je obsaženo i uspokojivé řešení, které Klient pro své zapletení není s to sám objevit. Proto se z největší části považuji spíše za průvodce a „odkrývače“ zdrojů. Existují jistě také osvědčené postupy, které lze v rámci poradenství samozřejmě také nabízet. Nikdo neumíme všechno, a někdy proto doporučuji pro danou věc využít služeb jiných pracovišť.

Bez ohledu na to, co děláme, kdo jsme nebo kde žijeme, všichni máme něco společného – narodili jsme se z mámy a táty stejně jako oni. Patříme do určité rodiny. Rodina je systém, který má vliv na to, jak se díváme na svět, jak cítíme, jak myslíme a jednáme. Ovlivňuje kvalitu našich vztahů, zdraví, života. Proto současnou nebo původní rodinu považuji za zdroj možných obtíží i řešení. Nemožné pro mě také je nevidět spojitost mezi psychikou a tělem (psychosomatický pohled) a spirituální rozměr našeho bytí projevující se v přirozeném řádu života.

Vždy respektuji rozhodnutí klienta. Jen on sám ví, co je pro něj v danou chvíli nejpřijatelnější. Na určité úrovni jsou klient a poradce také partneři, kteří se mohou na spolupráci svobodně dohodnout nebo ji odmítnout. Klient nese odpovědnost za svá rozhodnutí, ať už jsou doporučení poradce jakákoliv. Poradce nikdy není víc než klient.

IP