3 x 2 dny pro učitele – Rozvoj sociálně psychologických dovedností v pedagogické praxi.
Seminář je pojatý jako výcvikový program pro učitele, vychovatele a další pracovníky všech stupňů škol. Vychází z metody práce se systémy a s konstelacemi.
Obsah jednotlivých modulů:
1. Dynamika sil působících ve výchovně vzdělávacím procesu; rodinná situace žáka a její vliv na výchovně vzdělávací proces.
2. Zdroje a limity vyplývající z role učitele; podpora a rozvoj osobnosti učitele.
3. Hierarchie vztahů na škole; zakotvení v profesionální roli. Číst více >
Obsahová náplň, základní vzdělávací záměry:
Seminář je koncipován jako tréninkový program pro učitele, kteří usilují o osobnostní a profesní růst. Na modelových i konkrétních situacích ukážeme, jak rodinná situace žáka ovlivňuje dění ve třídě a škole, představíme vliv osobnosti učitele na dění ve škole a důležitost hierarchie vztahů mezi kolegy, vedením školy – rovnováhu v systému. Program je také koncipován jako prevence vyhoření se supervizními prvky. Součástí každého setkání bude prostor pro komunitní věci, relaxaci a klubové aktivity. Pracovat se bude rovněž se skupinovou dynamikou a tématy účastníků. Každý dvoudenní modul obsahuje kombinaci metod přednášky, prožitkové techniky, práce ve skupinách, nácvik rolí, práce se skupinovou dynamikou.
Cíl:
1. Nabídnout pohled na zdroj spokojenosti i nespokojenosti v souvislosti s prací učitele.
2. Ukázat působení sil ve vztahové dynamice mezi učiteli, žáky vedením a rodiči.
3. Nastartovat změny podporující pracovní i osobní spokojenost učitele.
4. Prevence vyhoření
5. Práce s tématy účastníků
Forma práce:
Program je rozvržen do tří dvoudenních modulů. V každém modulu je 8 bloků v délce 1,5 hodiny. To představuje celkem 48 výukových hodin.
Vzdělávací akce je určena především učitelům ZŠ, SOŠ, gymnázií a speciálních škol. Je určena i dalším pedagogickým pracovníkům nebo studentům. Počet účastníků je 15 – 24. Podmínkou udělení Osvědčení je absolvování celého programu, celkem 48 výukových hodin.